Záhorák, 23. jún 2011
Druhý ročník Detských krojovaných slávností vo Veľkých Levároch
Niečo nevídané na Habánskom dvore
Rozdávajú krásu a radosť a robia radosť aj sebe. Kto? No predsa folkloristi! A keď ide o tých najmladších, je to ešte milšie. V sobotu 28. mája sa konal druhý ročník Detských krojovaných slávností vo Veľkých Levároch, ktorý usporiadala obec a detský folklórny súbor (DFS) Leváranek. Žiaľ, zrovna v ten deň sa zlomilo počasie k horšiemu, takže sa nemohol konať na habánskom dvore aj so sprievodom po dedine ako prvý ročník, ale všetci sa pomestili do priestranného kultúrneho domu.
Zmeny v programe teda neboli, no Svetlana Valachovičová, umelecká vedúca domáceho DFS Leváranek, ktorú sme požiadali o rozhovor, trocha upravila postup: „Napríklad urobili sme si taký minisprievod zhora kinosály cez pódium a späť dolu. Každý súbor mal tabuľku s označením súboru. Programom sprevádzala divákov mladá mamička troch detí Vlaďka Perničková, ktorá sa zhostila úlohy moderátorky takmer profesionálne. Obliekla sa do levárskeho kroja, takže perfektne zapadla medzi krojovancov. Jej manžel Robert Pernička nám robil zvukára a pochvalu dostal takmer od všetkých súborov – za výborné ozvučenie a pripravenosť, nakoľko už vopred kontaktoval súbory a pýtal sa ich, ako si želajú mikrofóny a ozvučenie. Manželia Perničkovci sú zanietenými rodičmi sedemročných dvojčiat Danka a Samka, ktorí tancujú v druhej skupine Leváranku už dva roky, a najmladšej Natálky, ktorá bude zrejme už o pár mesiacov ďalšou členkou nášho súboru. Tak ako pomohli oni, pomohlo nám nespočetne veľa ochotných rodičov, ktorým učaroval folklór, a robili všetko ozaj úprimne radi. Ako vedúca súboru som im nesmierne vďačná a vážim si ich za to.“
Slávnosť sa začala tým, že na pódium prišli dva krojované páry z každého súboru, držali svoju tabuľku a za nich sa postavilo päť párov z každého súboru. Moderátorka uviedla, že na úvod si všetky súbory zahrajú hymnu festivalu, ktorá je pôvodom ľudovou piesňou z Levár – Tý hodziny levárské. Všetky súbory dostali včas text s notami, aby sa pieseň ešte doma naučili. Na úvod hymny zahrala pieseň Tý hodziny….. cimbalistka Karolínka Valachovičová, ku ktorej sa potom pridali všetky ľudové hudby. Bola to ozaj nádhera, keď všetky deti zo všetkých súborov spievali a hrali túto pieseň. Po hymne moderátorka vyzvala čestného hosťa festivalu Beatu Čečkovú, aby prišla na pódium a oficiálne prestrihla bledomodrú stuhu, a tým otvorila festival. Potom sa už nachystali postupne všetky súbory na vystúpenie.
Vo Veľkých Levároch nešlo o súťažnú prehliadku. „Každý súbor predviedol všetko to, čo najlepšie vedel a súťaž to nebola preto, lebo súťaže väčšinou nebývajú spravodlivé. Festivalom sme chceli našim občanom priblížiť krásu folklóru, chceli sme nadchnúť mládež pre zachovávanie a udržiavanie tradícií obce a Záhoria a cez ľudové piesne a tance sme chceli nadviazať na kultúrne dedičstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia. Veď folklór treba zachovávať v dnešnej dobe preto, aby sa mládež nevenovala len počítačom a sledovaniu televízie, aby sa bezcieľne neponevierala po uliciach, ale robila zmysluplnú vec. Týmto festivalom si deti nachádzajú nové priateľstvá, a vychovávame ich k úcte ku kultúrnym ale aj ľudským hodnotám. Spievaním a tancovaním bojujeme aj proti drogám, alkoholu a iným sociopatickým javom. Deti sa s folklórom nenudia a zdravo vypĺňajú svoj voľný čas.“
Na festivale účinkovalo aj s domácim Levárankom sedem súborov, celkom približne 250 účinkujúcich. Boli to súbory DFS Leváranek, DFS Lúčik z Duloviec, DFS Kordulka zo Starého Poddvorova na Morave, DFS Dubinka z Rohatca na Morave, DFS Gerulata z Rusoviec, DFS Matičiarik z Nových Zámkov a DFS Čečinka z Bratislavy.
„Atmosféra festivalu bola výborná, ľudia si to veľmi chválili a o to viac to bolo príjemné, že ostatné súbory nás chválili za výbornú organizáciu festivalu. Deti z Leváranku sa už festivalu nemohli dočkať a snažili sa tancovať ako nikdy predtým. Hosťami festivalu boli zástupcovia obce – starosta Štefan Kudlička, zástupca hasičov Anton Volek, folkloristka Anička Škríbová z Malaciek a Julianna Kučerková z Moravského Sv. Jána. Súbor Leváranek si pozval na svoj festival aj Štefana Zimu, ktorý je okrem iného zakladateľom a predsedom Folklórnej únie Slovenska, zástupcom Slovenska v UNESCO a tajomník Folklórneho festivalu Východná…. Jeho pozvanie nebolo náhodné. Práve on pred dvoma rokmi pozval súbor Leváranek na Východnú a tá mi učarovala natoľko, že som sa zaviazala urobiť maličký festival aj u nás. Teší nás, že Š. Zima osobne z pódia poďakoval nielen organizátorom, manželom Valachovičovcom, ale aj všetkým rodičom a pomocníkom, ktorí sa pričinili o takú nádhernú atmosféru.“
Po skončení vystúpení všetkých zúčastnených sa dážď upokojil, preto súbory DFS Matičiarik, Lúčik a Čečinka pred odchodom domov navštívili spolu s vedúcou súboru Leváranek a Štefanom Zimom habánsky amfiteáter, kde sa mal festival konať, keby bolo dobré počasie. Navštívili tiež Habánske múzeum, takzvaný Izerov dom, pozreli si pôvodné domčeky v Habánoch, zvonicu aj kaplnku – jednoducho vzácnosti Veľký Levár.
Podľa slov Svetlany Valachovičovej, ktorá okrem vedenia Leváranku pracuje ako vychovávateľka v miestnej ZŠ s MŠ, vymyslela a spolu s ostatnými zorganizovala minifestivalík. Môžeme oponovať, pretože druhé Detské folklórne slávnosti so siedmimi účinkujúcimi súbormi (ba aj zo zahraničia) mali nemalý rozmer a najmä mali veľký zmysel – pre všetku tú krásu a radosť, ktoré zaručene budú mať pokračovanie…
Hermína Heracleumová
Foto: Ľuboš Hollý